Londýn, London, Londres, Londra

Atrakcie, múzeá, pamiatky, práca, vianočné trhy, zábava

Doprava v Londýne

Sieť mestskej hromadnej dopravy je jedna z najrozsiahlejších na svete, možno aj preto sa často potýka s prehustením a výpadkami. Len londýnske metro prepraví 1 miliardu osôb ročne! Londýnske MHD je však známe najmä vďaka svojim červeným dvojposchodovým autobusom, tzv. doubledeckrom. Dnes jazdia len ich modernejšie verzie. V meste aktuálne pôsobí 700 autobusových liniek, pričom sú rozmiestnené paralelne s linkami metra. Pri kratších úsekoch sú rýchlejšie ako metro, mnohokrát aj lacnejšie.

Dopravný systém Londýna sa skladá z London Underground (metro), Bus (autobusová doprava), River Services (riečna doprava), Docklands Light Railways (DLR), Croydon Tramlink (električky), National Rail (vlak) a Thameslink. Celodenný lístok na MHD mimo špičky a pre zóny 1 - 4 stojí 8 Ł. Lacnejšie cestovanie si môžeš zariadiť pomocou kariet Oyster alebo Travelcard.

Liverpool Street StationBlack CabsKing CrossVonka z King Cross

 V Londýne pôsobia dva typy taxíkov. Okrem slávnych čiernych taxíkov (black cabs) tu pôsobia aj tzv. minicabs. Avšak len čierne taxíky majú licenciu zastavovať na ulici, minicabs je potrebné telefonicky objednať. V taxíku sa platí za prejdenú vzdialenosť a strávené minúty. Najmenej je to väčšinou okolo 2,2 Ł. V niektorých z nich je možné dokonca platiť kartou cez mobilný terminál. Čierne taxiky nejazdia v niektorých častiach mesta, hlavne v noci. Vtedy sa odporúča objednať si minicab. Zaujímavosťou black cabs je, že v zadnom priestore je možné sedieť proti sebe.

Oyster a Travelcard

Ak sa rozhodneš stráviť v Londýne viac dní, porozmýšľaj nad vybavením si Oyster karty. Vďaka nej budeš mať lacnejšiu dopravu v Londýne, pričom táto karta sa dá kúpiť napríklad v staniciach metra. Keď na kartu doplníš kredit, môžeš ňou platiť napríklad v autobusoch alebo v metre.

Ďalšou možnosťou je Travelcard, čo je lístok platný v metre, v autobusoch, električkách a na niektorých vlakových tratiach. V tomto prípade sa dajú predplatiť aj karty platné len pre jednotlivé mestské obvody, platné aj počas dopravnej špičky. Okrem toho si môžeš zakúpiť aj trojdňové, týždenné, mesačné alebo ročné lístky. Ak ti nejde len o dopravu v rámci Londýna, ale chceš ušetriť aj na vstupnom, zváž zriadenie London Pass. Oplatí sa.

Vyhľadávané frázy:
londyn, london, londres, londra, doprava v londyne, londynska doprava, londynske metro, oyster card, travelcard, london undeground, black cabs, londynske taxi, taxi v londyne, minicabs, london pass


Copyright © 2018 - Londýn, London, Londres, Londra - Atrakcie, múzeá, pamiatky, práca, vianočné trhy, zábavaKamNaVikend.eu | Mapa stránky